Guds Hus Kulturfestival 2025 arrangerades den 13 september i Fisksätra kyrka och moské. Bön för fred, föredrag, mat och både salsamusik och traditionell zimbabwisk musik. Det blev en fantastisk dag där många olika uttryck samlades och människor fick chansen att mötas. Årets tema var ”Vänskap utan gränser”. Tack till alla som kom och gjorde dagen så fin och minnesvärd!
Program:
13.00 Fredsbön. Interreligiös bön för fred och salsamusik med La Banda del Placer. Fredstorget vid Fisksätra kyrka.
14.30 Föredrag med Dr. Zahid Parvez, rektor för Markfield Institute of Higher Education i Loughborough, England. Han har sedan lång tid varit ledande i flera nationella välgörenhets- och samhällsorganisationer. Samtidigt anordnas en aktivitet för barnen. Fisksätra moské.
16.30 Middag i Fisksätra kyrka och utomhus.
17.30 Musik med ManLuckerz and The Zim-Traditional Unity. Ett band som reser runt i världen och uppträder med traditionell zimbabwisk musik. Artister från Zimbabwe, Uganda, Moçambique, Sverige och andra länder ingår. Fisksätra kyrka.
Inclusion through meetings across borders. Diversity in a globalized world. Religion as a resource in civil society.
About God's House
Idea, history and future
The Building
A God's House for People
Voices for God's House
Thoughts and words about God's House
FAQ
Answers to your questions
News
News, in focus and calendar
God's House Friends Association
Activities and dialogue
God's House Advice & Support Center
God’s House social work
Contact
Addresses and contact persons
Support God's House
You can contribute in many ways
» Donate
