Video: Kaj Engelhart berättar om den gemensamma fredsdeklarationen från Påve Franciskus och Ahmed el-Tayeb, storimam vid Al-Azharuniversitetet

Ett verkligt profetiskt och revolutionerande budskap nådde oss i vår. Storimamen vid Al-Azharuniversitetet i Kairo, Ahmed el-Tayeb, och påve Franciskus undertecknade tillsammans ett dokument om ”Mänskligt broderskap för fred i världen och samlevnad”, där de två ledarna för islam och katolska kyrkan förklarar sin vilja att leva som bröder och verka för fred, försoning, rättvisa och samverkan. Dokumentet skrevs under på ett möte i Abu Dhabi i februari.

”Dokumentet är uppriktigt och noggrant genomtänkt och skall vara en gemensam deklaration i god och uppriktig vilja för att inbjuda alla, som tror på Gud och på broderlighet mellan människor, att sluta sig samman” till dialog, ömsesidig respekt och broderligt samarbete. Religionen uppviglar inte till krig eller hat, skriver de två, utan ”Gud har skapat oss för att vi skall känna varandra, samarbeta och leva som bröder och systrar som älskar varandra”.


Påve Franciskus och storimamen vid Al-Azharuniversitetet Ahmed el-Tayeb skakar hand i februari 2019. Bild: Vatican Media

Inclusion through meetings across borders. Diversity in a globalized world. Religion as a resource in civil society.


About God's House
Idea, history and future

The Building
A God's House for People

Voices for God's House
Thoughts and words about God's House

FAQ
Answers to your questions

News
News, in focus and calendar

God's House Friends Association
Activities and dialogue

God's House Advice & Support Center
God’s House social work

Contact
Addresses and contact persons